среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachety te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachetki te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, łatwej obróbce oraz względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo od razu obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy balaski z Winylu na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor kamieni na ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i bramę ze sztachetek, przybierają one wtedy wielorakie kolory czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można także ciąć na sześciany o równych zarysach, używane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy asyście specjalnych klinów i dłut na małe, nietypowych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki Winylowe wykorzystuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie PVC na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i własnych upodobań forma kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także ogrodzenia z Winylu na plot i furtkę ze sztachetek buduje się z skał wielorakiego kształtu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród odłamków o niesymetrycznych zarysach, powinno się je adekwatnie dobierać tzn. tak, iżby postać każdego następnego zespalał się z poprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia z plastyku z Rybnika należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur migiem niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają też mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane firmy polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, aby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий