понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety alias żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków spełniają role ogrodzenia, lecz nierzadko służą także za ozdobę. Przeważnie takie ogrodzenie PCV sadzi się w nasłonecznionych elementach, gdzie szybko rosną i mocno gęstnieją. Bez liku szyku maja tez takie żywe ploty, jakie prowadza poprzez osłonięte katy parku. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami aranżują przyciągające spojrzenie obrazki, zaś ożywcza wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja i uspokaja.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki które panują w skwerze, a także nasze upodobania i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same rosną, częstokroć także ekspansywnie kwitną, ale potrzebują tez mnóstwo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia z plastyku zdołają być nadzwyczaj smukłe, lecz należny je cyklicznie przycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest zatem nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot aranżuje się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje porę suchą,
•szybko rośnie,
•cyklicznie podcinany ładnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek konstruuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt tylko od strony ogrodu, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie z plastyku z Rawy Mazowieckiej stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe plot było niesłychanie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий