среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachety te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachetki te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, łatwej obróbce oraz względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo od razu obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy balaski z Winylu na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor kamieni na ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i bramę ze sztachetek, przybierają one wtedy wielorakie kolory czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można także ciąć na sześciany o równych zarysach, używane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy asyście specjalnych klinów i dłut na małe, nietypowych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki Winylowe wykorzystuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie PVC na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i własnych upodobań forma kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także ogrodzenia z Winylu na plot i furtkę ze sztachetek buduje się z skał wielorakiego kształtu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród odłamków o niesymetrycznych zarysach, powinno się je adekwatnie dobierać tzn. tak, iżby postać każdego następnego zespalał się z poprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia z plastyku z Rybnika należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur migiem niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają też mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane firmy polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, aby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety alias żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków spełniają role ogrodzenia, lecz nierzadko służą także za ozdobę. Przeważnie takie ogrodzenie PCV sadzi się w nasłonecznionych elementach, gdzie szybko rosną i mocno gęstnieją. Bez liku szyku maja tez takie żywe ploty, jakie prowadza poprzez osłonięte katy parku. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami aranżują przyciągające spojrzenie obrazki, zaś ożywcza wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja i uspokaja.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki które panują w skwerze, a także nasze upodobania i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same rosną, częstokroć także ekspansywnie kwitną, ale potrzebują tez mnóstwo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia z plastyku zdołają być nadzwyczaj smukłe, lecz należny je cyklicznie przycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest zatem nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot aranżuje się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje porę suchą,
•szybko rośnie,
•cyklicznie podcinany ładnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek konstruuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt tylko od strony ogrodu, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie z plastyku z Rawy Mazowieckiej stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe plot było niesłychanie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów dobrze nie uwydatni projektu trawy lub kwietnika jak niskie ��ywe ogrodzenie.

Niesłychanie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby przesłania okoliczne budynki i ulice. Żeby zrobić taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która ponadto daje orzeszki. Jeśli chcemy aby nasze roślinne plot było niezwykle wybujałe a przy okazji cienkie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu. Pamiętajmy natomiast, że kiedy rośliny nas przerosną, ich ogarnianie będzie dosyć kłopotliwe.

Nic dobrze nie uwydatni linii trawy albo rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i kwiaty często nie chcą satysfakcjonująco wzrastać w desygnowanych miejscach, niskie drzewa zdołają utrzymać kwieciste bogactwo w ryzach czy tez osłonią gołe wycinki gleby. Ładnie ukształtowany mały żywopłot sam zresztą robi za dekoracje ogrodu. Na zielone ogrodzenia Poznań nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę jedynie ogrodzenia Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych zaułkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś upiększają je małe jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na konfitury.

Niewysokie względnie duże roślinne ploty wolno uzyskać z odmian szpilkowych.

Niestety, drzewa z tej klasy są o wiele droższe aniżeli krzewy liściaste. Z nich najlepiej znosi cień cis zwyczajny. Na ogól szeroko się rozrasta a także trzeba go redukować, niemniej jednak jego kategorię Cis można pościć samopas.Powinien się prędko rósł oraz oszczędzi kolumnowy zarys.

Jeżeli wasz zaułek jest nadzwyczaj ciemny, należałoby aby zielony parkan rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektórego spośród cienioznośnych wariantów maja zmiany o jasnych względnie pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwykły Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w największym stopniu skrajnego w słońcu, przecież nawet w śladzie liście ostają wcale jasne, nieledwie oświetlone promieniami.